Wybór odpowiedniego obrazu

Jak wybrać najbardziej odpowiedni obraz? Wiele osób boryka się z odpowiedzią na to pytanie. Tylko pozornie to proste zadanie. Wiedząc, że wybór obrazu może być zupełnie nowym wyzwaniem dla Ciebie, poniżej prezentujemy przewodnik po typach, rozmiarach, materiałach i wariantach ekonomicznych.

Jeśli interesuje Cię nasza filozofia doboru odpowiedniego obrazu, zapraszam do częstszych odwiedzin art-vibes.pl, gdzie będziemy pisać bardziej szczegółowo o przeróżnych aspektach wyboru sztuki do pomieszczeń.

Do wyboru obrazu można podejść na wiele sposobów. My proponujemy zacząć od jednego z poniższych.

Jeśli wybór, jaka grafika ma zawisnąć na ścianie została już podjęta i pozostaje nam określić tylko jaki rozmiar i materiał potrzebujemy zapraszam do lektury poniższego paragrafu.

W takim przypadku poleciłbym popatrzeć na ścianę, na której chcemy zawiesić obraz. Spójrzmy na nią, jak na zdjęcie. Co na nim widzimy? Ściana, meble, dekoracje, kierunek padania światła zarówno w dzień, jak i podczas zachodu słońca.

Spróbujmy sobie wyobrazić wolne miejsce na nasz wymarzony obraz. Czy ma on być dominującym graczem na ścianie, czy raczej powinien harmonijnie komponować się z już istniejącym otoczeniem?

Czy lepiej wybrać jeden duży format, czy może marzymy o zestawie mniejszych obrazów układających się w kompozycję kolorystyczną, bądź tematyczną?

Jeśli mamy dużą pustą ścianę w przestronnym, niezbyt zatłoczonym wnętrzu, to bez znaczenia, czy obraz będzie mniejszy, czy większy, gdyż jako jedyny punkt skupiający uwagę, zawsze będzie dominować. Kto widział na żywo Damę z Łasiczką w Luwrze, zapewne też był zaskoczony, że to znane na całym świecie dzieło jest całkiem niewielkich rozmiarów, a pomimo tego wchodząc do sali wystawowej od razu czuć obecność i wzrok sam wiedzie ku obrazowi. Jedynym jasnym błędem byłby wybór tak dużego rozmiaru, że mówilibyśmy bardziej o fototapecie niż o obrazie.

Wiszące samodzielnie obrazy lubią oddychać, czyli należy pozostawić wystarczająco wolnej przestrzeni miedzy obrazem a innymi elementami wnętrza jak sufit, podłoga, ściana, regał, stoł itd. Wolna przestrzeń pozwola obrazowi na dzielenie się swoją duszą z wnętrzem. Teoria architektury oraz zasady projektowania wnętrz dość szczegółowo wyjaśniają przestrzeń i jej elementy oraz ich wzajemne oddziaływanie. Taką zależność rozumiemy pod pojęciem kompozycji. Coś co każdy z nas czuje intuicyjnie. Czy widząc kiedyś obraz bądź mebel miałeś/miałaś poczucie gdzieś w sobie, że coś nie pasuje, że 5 cm w lewo albo odrobinę w górę pozwoliłoby, aby ten element był umiejscowiony odpowiednio? W żargonie architektonicznym używamy czasem tu wyrażenia, że coś "siedzi", czyli pasuje i współgra, że nowy obiekt który został ustanowiony pasuje do miejsca i naturalnie z otoczeniem nawiązuje dialog. Różne style architektoniczne, jak i różne idee w odmienny sposób stanowią o tym dialogu. Może być to spokojna dyskusja, bądź nawet niesłyszalny szept, a może to być wyraźne sprzeciwienie się, bądź nawet głośny grzmot. Decyzja, w która stronę pójść należy tylko i wyłącznie do Ciebie. De gustibus non est disputandum, o gustach się nie dyskutuje, także bez względu na to czy do sypialni wybierzesz obraz przedstawiający idylliczne krajobrazy, czy industrialne kontenery skupiłbym się na doborze wielkości oraz typowi obrazu.

Wielkość

Analizę przeprowadzimy na przykładzie sypialni. Dwoma dość częstymi miejscami w sypialni, w których wieszamy obrazy to: nad wezgłowiem łóżka, bądź nad sekretarzykiem.

Rozważmy pierwszy przykład. Posiadamy łóżko Queen Size (160x200cm). Nasze wezgłowie to tapicerowana wersja sięgająca wysokości 90 cm. Przy wysokości pomieszczenia 250 cm daje nam to pole o wymiarach 160x160cm.

Pierwszą możliwością jest centralnie umieszczony jeden obraz w horyzontalnym (poziomym)  układzie 140x100cm. Daje nam to 10 cm po każdej stronie obrazu na wizualne odcięcie od wymiaru wezgłowia. Natomiast umieszczając dolną krawędź 20 cm nad wezglowiem, tworzymy horyzontalny podział na ścianie. Dzięki temu ścianie nadajemy horyzontalnej artykulacji, optycznie poszerzając przestrzeń.

Drugą możliwością jest prosta kompozycja z 2 obrazów w układzie portretowym (pionowym). Skłaniałbym się ku tej opcji jeśli lubimy by nasze wnętrza wyglądały na wyższe a wciąż chcemy iść w stronę dużego formatu. Dla tego samego wnętrza opisanego powyżej odpowiednim rozmiarem byłyby 2 obrazy 70x100cm.

Kolejną możliwością jest złożona kompozycja z wielu elementów. Artystyczny misz-masz, który odpowiednio dobrany wprowadzi spokój i harmonię. Jeśli ten pomysł przemawia do Ciebie, napisz do nas, wspólnie wybierzemy najelpsze rozwiązanie.

Typ

Dobra robota! Teraz znamy już wielkość obrazu. Pozostaje zastanowić się nad typem.

W Art Vibes obecnie proponujemy 4 typy i wciąż pracujemy nad nowymi formami przedstawiania sztuki.

Plakat - jeśli posiadasz już ramy na swój wymarzony obraz jest to bardzo dobra opcja. Pamiętaj o miejscu na passepartout.

Druk jednostronny na papierze satynowanym 200g.

Płótno - podstawą konstrukcyjną jest drewniana rama, na którą naciągnięte zostało płótno. Jest to nasz najbardziej klasyczny produkt. Obraz wydrukowany tą techniką na płótnie wprowadza elegancję do wnętrza. Wraz ze zmianą oświetlenia dostrzegamy niuanse płótna, dzięki temu nasz obraz zmienia się, a my odkrywamy jego uroki na nowo.

Druk na płótnie malarskim o gramaturze 350g wykonywany techniką cyfrową.

Rama: nowoczesny styl, minimalistyczne podejście, ultrawszechstronne rozwiązanie. Prosta aluminiowa rama jest trwałym i nienachalnym sposobem na oprawę obrazu. Doskonale wpisze się w nowoczesne wnętrza ale również będzie pasować do wnętrz klasycznych i eklektycznych. Dostępne kolory: czarny, srebrny, biały, złoty, czerwony orazz brązowy. Najbardziej elegancka z dostępnych opcji.

Druk na papierze satynowanym 200g oprawiony w aluminiową ramę.

Szkło - forma produktu sprawia, że jest on elegancki i wyjątkowy. Bardzo nowoczesne podejście do tematu ekspozycji sztuki. Świetnie współgra z tematyką industrialną.  Produkt należy powiesić na ścianie za pomocą dołączonego zestawu montażowego.

Druk fotograficzny umieszczony od spodu na szkle akrylowym grubości 4mm.

Ile kosztuje obraz?

Nasze ceny są zawsze przejrzyste i jasne (ceny brutto):

Rozmiar / Typ Plakat Płótno Szkło Rama
40x60 - 140,00 zł - -
50x70 49,00 zł 180,00 zł 380,00 zł 180,00 zł
70x100 79,00 zł 240,00 zł 690,00 zł 240,00 zł
100x140 129,00 zł - - 440,00 zł
100x150 - 440,00 zł - -